2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003
2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993
1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983
1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973
1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963
1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953
 VISIT OUR ONLINE BOOKSTORE

For 2015 Spur Awards Rules go here

2014

Best Western Contemporary Novel

Winner: Light of the World: A Dave Robicheaux Novel James Lee Burke Simon & Schuster
Finalist: Kind of Kin Rilla Askew Ecco/HarperCollins
Finalist: The Old Man’s Love Story Rudolfo Anaya University of Oklahoma Press

Best Western Historical Novel

Winner: Silent We Stood Henry Chappell Texas Tech University Press
Finalist: The Promise Ann Weisgarber Mantle/Pan Macmillan
Finalist: Greasy Grass: A Story of the Little Big Horn Johnny D. Boggs Five Star Publishing

 

Best Western Traditional Novel

Winner: Crossing Purgatory Gary Schanbacher Pegasus
Finalist: Destiny Made Them Brothers Andrew J. Fenady Pinnacle/Kensington
Finalist: The Hardest Ride Gordon L. Rottman Taliesin Publishing

 

Best First Novel

Winner: Spider Woman’s Daughter Anne Hillerman HarperCollins
Finalist: Crossing Purgatory Gary Schanbacher Pegasus
Finalist: La Grulla John R. Wright Dryland Publishing

 

Best Western Nonfiction Historical

Winner: Shot all to Hell: Jesse James, the Northfield Raid, and the Wild West’s Greatest Escape Mark Lee Gardner William Morrow/HarperCollins
Finalist: Shooting Arrows and Slinging Mud: Custer, The Press and the Little Bighorn James E. Mueller University of Oklahoma Press
Finalist: The Heart of Everything that Is: The Untold Story of Red Cloud, An American Legend Bob Drury and Tom Clavin Simon & Schuster

 

Best Western Nonfiction Contemporary

Winner: Vacationland: Tourism and Environment in the Colorado High Country William Philpott University of Washington Press
Finalist: Trees in Paradise: A California History Jared Farmer W. W. Norton
Finalist: Bright Light City: Las Vegas in Popular Culture Larry D. Gragg University Press of Kansas

Best Western Nonfiction Biography

Winner: Jack London: An American Life Earle Labor Farrar, Straus and Giroux
Finalist: Cowboy Stuntman: From Olympic Gold to the Silver Screen Dean Smith with Mike Cox Texas Tech University Press
Finalist: In the Shadow of Billy the Kid: Susan McSween and the Lincoln County War Kathleen P. Chamberlain University of New Mexico Press

 

Best Western Juvenile Fiction

Winner: Papa’s Gold Ellen Gray Massey Pen-L
Finalist: How I Became a Ghost Tim Tingle The RoadRunner Press
Finalist: Summer of the Star Johnny D. Boggs Five Star Publishing

 

Best Western Juvenile Nonfiction

Winner: Eagle of Delight: Portrait of the Plains Indian Girl in the White House Jean A. Lukesh Field Mouse Productions
Finalist: Magnificent Sam: The Amazing Adventures of Sam Houston Laurie Cockerell Kinderfable
Finalist: Nathan Hale’s Hazardous Tales: Donner Dinner Party Nathan Hale Amulet

 

Storyteller

Winner: Yosemite’s Songster: One Coyote’s Story Ginger Wadsworth and Daniel San Souci Yosemite Conservancy
Finalist: May Finds Her Way Betty Selakovich Casey The Roadrunner Press
Finalist: Standing in for Lincoln Green David Mackintosh Abrams Books for Young Readers

 

Best Western Short Fiction

Winner: “Cabin Fever” Brett Cogburn High Hill Press
Finalist: “Chouteau’s Crossing” McKendree Long High Hill Press
Finalist: “Gethsemane” Clay Reynolds Lamar University Press

 

Best Western Short Nonfiction

Winner: “The Other James Brother” Mark Lee Gardner Wild West
Finalist: “Donner Party Cannibalism: Did They or Didn’t They?” Kristin Johnson Wild West
Finalist: “Celebrating ‘Progress?’: Art, Ambivalence, and Vanessa Helder’s Grand Coulee Suite” Victoria Grieve Western Historical Quarterly

 

Best Western Poem

Winner: “Chamise” Amy Glynn Greacen Orion
Finalist: “Coyanosa” Larry D. Thomas Southwestern American Literature
Finalist: “Skulls” Dixon Hearne Laughing Cactus Press

 

Best Western Song

Winner: “Still There” Waddie Mitchell and Juni Fisher Red Geetar Music
Finalist: “Race with the Wind” Jim Jones and Bruce Huntington East Mountain Music
Finalist: “Old Poly Rope” Trinity Seely Bucket Bail Press

 

Best Western Documentary Script

Winner: Indian Relay M. Smoker Dye Works Film

 

2013

Best Western Short Novel

Winner: Tucker’s Reckoning Matthew Mayo New American Library
Finalist: Lonesome Animals Bruce Holbert Counterpoint Press
Finalist: City of Rocks Michael Zimmer Five Star Publishing

 

Best Western Long Novel

Winner: With Blood in Their Eyes Thomas Cobb University of Arizona Press
Finalist: The Orchardist Amandan Coplin HarperCollins
Finalist: Country of the Bad Wolfes James Carlos Blake Cinco Puntos Press

 

Best Original Mass Market Paperback

Winner: The Coyote Tracker Larry Sweazy Berkley
Finalist: Redemption: Hunters James Reasoner Berkley
Finalist: The Secret of Lodestar Tim Champlin Berkley

 

Best First Novel

Winner: Panhandle Brett Cogburn Pinnacle
Finalist: Wide Open Larry Bjornson Penguin Group/AWOC
Finalist: The Orchardist Amanda Coplin HarperCollins

 

Best Western Nonfiction Biography

Winner: Geronimo Robert M. Utley Yale University Press
Finalist: Ho! For the Black Hills: Captain Jack Crawford Reports the Black Hills Gold Rush and Great Sioux War Paul L. Hedren South Dakota State Historical Society Press
Finalist: “That Fiend in Hell”: Soapy Smith in Legend Catherine Holder Spude University of Oklahoma Press

 

Best Western Nonfiction Historical

Winner: With Golden Visions Bright Before Them: Trails to the Mining West, 1849-1852 Will Bagley University of Oklahoma Press
Finalist: Terrible Justice: Sioux Chiefs and U.S. Soldiers on the Upper Missouri, 1954-1868 Doreen Chaky The Arthur H. Clark Company
Finalist: Deliverance from the Little Big Horn: Doctor Henry Porter and Custer’s Seventh Cavalry Joan Nabseth Stevenson University of Oklahoma Press

 

Best Western Nonfiction Contemporary

Winner: Desert Reckoning: A Town Sheriff, A Mojave Hermit and the Biggest Manhunt in Modern California History Deanne Stillman Nation Books
Finalist: Colorado Powder Keg: Ski Resorts and the Environmental Movement Michael W. Childers University Press of Kansas
Finalist: Desert America: Boom and Bust in the New Old West Ruben Martinez Metropolitan Books, Henry Holt and Company

 

Best Western Short Fiction Story

Winner: “The Hog Whisperer” John Mort Flint Hills Review
Finalist “The Saint of Pox Island” Susan K. Salzer Ellery Queen Mystery Magazine
Finalist: “The Day Delgado Rode In” Lori Van Pelt Outlaws and Lawmen/La Frontera Publishing

 

Best Western Short Nonfiction

Winner: “Marathoner Louis Tewanima and the Continuity of Hopi Running, 1908-1912″ Matthew Sakiestewa Gilbert Western Historical Quarterly
Finalist: “Libbie Custer: ‘A Wounded Thing Must Hide’” Paul Andrew Hutton Wild West
Finalist “‘Wearing the Hempen Neck-Tie’: Lynching in Nebraska 1858-1919″ James E. Potter Nebraska History

 

Best Western Juvenile Fiction

Winner: Wide Open Larry Bjornson Penguin Group
Finalist: Blooming Prairie Candace Simar North Star Press of St. Cloud
Finalist: And There I’ll Be A Soldier Johnny D. Boggs Five Star Publishing/Gale

 

Best Western Juvenile Nonfiction

Winner: Light on the Prairie: Solomon D. Butcher, Photographer of Nebraska’s Pioneer Days Nancy Plain University of Nebraska Press
Finalist: The Great Bicycle Experiment: The Army’s Historic Black Bicycle Corps, 1896-97 Kay Moore Mountain Press Publishing Company
Finalist: Strike!: Mother Jones & the Colorado Coal Field War Lois Ruby Filter Press

Storyteller Award

Winner: Pecos Bill Invents the Ten-Gallon Hat Kevin Strauss, illustrated by David Harrington Pelican Publishing
Finalist: The Adventures of Buffalo Joe and The Blackbird With the Broken Wing Jamie Anne Blake Homestead Publishing
Finalist: Big Buckaroo and Moose, The Cow Dog Rachelle “Rocky” Gibbons, illustrated by Jason Hutton Tate Publishing

 

Best Western Drama Script (Fiction)

Winner: Django Unchained Quentin Tarantino The Weinstein Company
Finalist: Hatfields & McCoys Bill Kerby, Ted Mann, Ronald Parker Thinkfactory Media/History Channel
Finalist: Justified Graham Yost, Elmore Leonard, Dave Andron, Fred Golan, Benjamin Cavell, Taylor Elmore, Jon Worley, Nichelle D. Tramble, Ryan Farley, Ingrid Escajeda, V.J. Boyd FX Network

 

Best Western Documentary Script (Nonfiction)

Winner: The Dust Bowl Dayton Duncan Florentine Films
Finalist: No Winner

 

Best Western Poem

Winner: “Johnny Ringo” Red Shuttleworth Riverhouse
Finalist: “Night Singer, Chaco Canyon, New Mexico” Steve Fieffenbacher Wordcraft of Oregon
Finalist: “Nat Maringo” Robert Brown Brave New Genre Inc.

 

Best Western Audiobook

Winner: Ring of Fire Cotton Smith Books In Motion
Finalist: Trouble in Texas Tom Nichols Books in Motion

 

Best Western Song

Winner: “Texas Is Burnin’” Jim Jones Jim Jones Music
Winner: “Any Name Will Do” Mary Kaye Knaphus Enterprises
Finalist: “The Last Real Cowboy in Old Santa Fe” Jerry Faires Silversmith Records

 

 

2012

Best Western Short Novel

Winner: Legacy of a Lawman Johnny D. Boggs Five Star Publishing
Finalist: Lime Creek Joe Henry Random House
Finalist: Killed by Indians 1871 Alan C. Huffines Texas Wesleyan University Press

 

Best Western Long Novel

Winner: Remember Ben Clayton Stephen Harrigan Alfred A. Knopf
Finalist: Rode Thomas Fox Averill University of New Mexico Press
Finalist: Feast Day of Fools James Lee Burke Simon & Schuster

 

Best Original Mass Market Paperback

Winner: West Texas Kill Johnny D. Boggs Pinnacle Books/Kensington
Finalist: The Long Hunt Cameron Judd Signet/Penguin
Finalist: Between Hell and Texas Dusty Richards Pinnacle Books/Kensington

 

Best First Novel

Winner: Double Crossing Meg Mims  Astraea Press
Finalist: “Unbridled” Tammy Hinton Roots & Branches/AWOC
Finalist: “Whispers of the Greybull” Stephen B. Smart High Mule Publishing

 

Best Western Nonfiction Biography

Winner: George Crook Paul Magid University of Oklahoma Press
Finalist: Ned Wynkoop and the Lonely Road from Sand Creek Louis Kraft University of Oklahoma Press
Finalist: Will Rogers: A Political Life Richard D. White Texas Tech University Press

 

Best Western Nonfiction Historical

Winner: The Mormon Rebellion David L. Bigler and Will Bagley University of Oklahoma Press
Finalist: After Custer Paul L. Hedren Univ. of Oklahoma Press
Finalist: Railroaded Richard White W. W. Norton & Company

 

Best Western Nonfiction Contemporary

Winner: The Bitteroot and MR. Brandborg Frederick H. Swanson University of Utah Press
Finalist: Navajos Wear Nikes Jim Kristofic University of New Mexico Press
Finalist: Line in the Sand Rachel St. John Princeton University Press

 

Best Western Short Fiction Story

Winner: “The Death of Delgado” Rod Miller Western Fictioneers
Winner: The Deacon’s Horse” Clay Reynolds Ink Brush Press
Finalist: “The Great Divide” Shann Ray Graywolf Press

 

Best Western Short Nonfiction

Winner: “The Alamo, Well Remembered” Paul Andrew Hutton Wild West Magazine
Finalist: “That No Thorn Will Pierce Our Friendship” John R. Wunder Western Historical Quarterly
Finalist “The Wild West’s Premier Mythmaker” Mark Dworkin Wild West Magazine

 

Best Western Juvenile Fiction

Winner: Birdie Candace Simar North Star Press of St. Cloud
Finalist: South by Southwest Johnny D. Boggs Five Star Publishing/Gale
Finalist: Rescue in Poverty Gulch Nancy Oswald Filter Press

 

Best Western Juvenile Nonfiction

Winner: Migrant Mother Don Nardo Compass Point Books/Capstone
Finalist: Wolves in Blue Jean A. Lukesh Field Mouse Productions
Finalist: How the West Was Drawn Linda L. Osmundson Pelican Publishing

Storyteller Award

Winner: Tornado Slim and the Magic Cowboy Hat Bryan Langdo Marshall Cavendish
Finalist: The Day Dirk Yeller Came to Town Mary Casanova Farrar, Straus & Giroux
Finalist: Henrietta King Mary Dodson Wade Bright Sky Press

 

Best Western Drama Script (Fiction)

Winner: Rango John Logan Nickelodeon Movies
Winner: Meek’s Cutoff Jonathan Raymond
Finalist: Blackthorn Miguel Barros Rogue Pictures

 

Best Western Documentary Script (Nonfiction)

Winner: Buck Cindy Meehl, Director, Julie Goldman, Producer Cedar Creek Productions
Finalist: No Winner

 

 Best Western Poem

Winner: “Tabula Rasa” Rod Miller Port Yonder Press
Finalist: “What Harvest Poems on the Siege & Battle of the Alamo” Floyd Collins Somondoco Press
Finalist: “The Red, Candle-lit Darkness Larry D. Thomas El Grito del Lobo Press

 

Best Western Audiobook

Winner: No Winner    
Finalist: No Winner

 

Best Western Song

Winner: “Morning Star Moon” Jon Chandler Western Dog Publishing
Finalist: “Raven on the Wind” Wylie Gustafson Two Medicine Music
Finalist: “The Cowboy” Bob Thomas Easy Bob Music

 

2011

Best Western Short Novel

 

Winner: Snowbound Richard S. Wheeler Tom Doherty Associates
Finalist: Wild Penance Sandi Ault Penguin/Berkley
Finalist: Roy and Lillie Loren D. Estleman Tom Doherty Associate

 

Best Western Long Novel

 

Winner: Last Train from Cuernavaca Lucia St. Clair Robson Tom Doherty Associates
Finalist: Gold Under Ice Carol Buchanan Missouri Breaks Press
Finalist: Going Through Ghosts Mary Sojourner University of Nevada Press

Best Original Mass Market Paperback

Winner: Damnation Road Max McCoy Kensington
Finalist: Wulf’s Tracks Dusty Richards Penguin/Berkley
Finalist: The Lawman: Avenging Angel Lyle Brandt (Mike Newton) Penguin/Berkley

 

Best First Novel

Winner: Galveston Nick Pizolatto  Simon & Schuster
Finalist: A Congregation of Jackals S. Craig Zahler  Dorchester Publishing
Finalist: ‘Nada Daniel Boyd  Casperian Books

 

Best Western Nonfiction Biography

Winner: Wolf: The Lives of Jack London James Haley Basic Books
Finalist: Wild Horse Annie and the Last of the Mustangs David Cruise & Allison Griffiths Simon & Schuster
Finalist: Bandido: The Life and Times of Tiburcio Vasquez John Boessenecker Univ. of Oklahoma Press

 

Best Western Nonfiction Historical

Winner: The Killing of Crazy Horse Thomas Powers Alfred A. Knopf
Finalist: Beyond Bear’s Paw Jerome A. Greene Univ. of Oklahoma Press
Finalist: So Rugged and Mountainous Will Bagley Univ. of Oklahoma Press

Best Western Nonfiction Contemporary

Winner: The Frontier of Leisure: Southern California and the Shaping of Modern America Lawrence Culver Oxford University Press
Finalist: Goodbye Wives and Daughters Susan Kushner Resnick University of Nebraska Press
Finalist: Arizona’s Little Hollywood: Sedona and Northern Arizona’s Forgotten Film History, 1923-1973 Joe McNeill Northedge and Sons

 

Best Western Short Fiction Story

Winner: Bonnie and Clyde in the Backyard K.L. Cook Glimmer Train
Finalist: Scorpion Ranch T. C. Boyle Orion Magazine
Finalist: Gunfighter’s Lament Ellen Recknor Kensington

 

Best Western Short Nonfiction

Winner: The N Bar N Ranch: A Legend of the Open-Range Cattle Industry, 1885-99 Lee Niedringhaus Montana: The Magazine of Western History
Finalist: Horse Trading in the Early West Dan Flores Wild West Magazine / Weider History Group
Finalist Your Nations Shall Be Exterminated Don Cutler MHQ: The Quarterly Journal of Military History

 

Best Western Juvenile Fiction

Winner: Moon Over Manifest Clare Vanderpool Random House Children’s Books (Delacorte)
Finalist: Last Summer of the Death Warriors Francisco X. Stork Scholastic, Inc.
Finalist: Crosswire Dotti Enderle Boyds Mills Press (Calkins Creek)

 

Best Western Juvenile Nonfiction

Winner: Buffalo Bill Cody Ronald A. Reis Chelsea House
Finalist: Tecumseh: Shooting Star of the Shawnee Dwight Jon Zimmerman Sterling Publishing
Finalist: Black Elk’s Vision: A Lakota Story S.D. Nelson Abrams Books

 

Storyteller Award

Winner: A Night on the Range Aaron Frisch, author—Chris Sheban, illustrator Creative Editions
Finalist: Charlie Russell, Tale-Telling Artist Lois V. Harris, author—Charles Russell, illustrator Pelican Publishing Company
Finalist: Arbor Day Square Kathryn O. Galbraith, author—Cyd Moore, illustrator Peachtree Publishers

 

Best Western Drama

Winner: Temple Grandin Christopher Monger & William Merritt Johnson  HBO Films
Winner: True Grit Joel & Ethan Coen  Paramount Pictures
Finalist: Justified Graham Yost  Sony Pictures Television & FX Productions

 

Best Western Documentary

Winner: American Experience: Wyatt Earp Rob Rapley PBS
Finalist: No Winner

 

Best Western Poem

Winner: Roadside Attractions Red Shuttleworth The Basement
Finalist: Holy Warriors Conger Beasley, Jr. Dodo Bird Publishing
Finalist: No More Corridos John Duncklee Rope and Wire

 

Best Western Audiobook

Winner: Secret of Two Hawks Kirby Jonas Books in Motion
Finalist: Jackson Hole Journey Linda Jacobs Books in Motion
Finalist: Song of Freedom Tim Simmons Books in Motion

 

Best Western Song

Winner: Heart of a Bucking Horse Tom Russell & Paul Zarzyski End of the Trail Music, Fontera Music (ASCAP), Bucking Horse Moon (ASCAP)
Finalist: Show Me Mister Susan D. Matley CimSlim Music
Finalist: King Jim Jones & Joyce Jones East Mountain Music

 

2010

Best Western Short Novel

 

Winner: Far Bright Star Robert Olmstead Algonquin
Finalist: Wild Sorrow Sandi Ault Berkley Prime Crime
Finalist: Spoon Robert Greer Fulcrum

Best Western Long Novel

Winner: Echoes of Glory Robert Flynn TCU Press
Finalist: One-Eyed Jacks Bob Cherry Cicada Wing
Finalist: Tenderfoot Mary E. Trimble Treble Heart

 

Best Original Mass Market Paperback

 

Winner: Stranger in Thunder Basin John D. Nesbitt Dorchester Publishing
Finalist: Hanging Judge Lyle Brandt Penguin/Berkley
Finalist: A Cold Place in Hell William Blinn Pinnacle/Kensington

 

Best First Novel

Winner: No Winner
Finalist: No Winner

 

Best Western Nonfiction Biography

Winner: Peg Leg David C. Humphrey Texas State Historical Association
Finalist: As Big as the West: The Pioneer Life of Granville Stuart Clyde Miller & Carol O’Connor Oxford University Press
Finalist: Mormon Convert/Mormon Defector: A Scottish Immigrant in the American West Polly Aird Arthur H. Clark

 

Best Western Nonfiction Historical

Winner: Fort Laramie Douglas C. McChristian Arthur H. Clark
Finalist: Dodge City: The Early Years, 1872-1886 William B. Schillingberg Arthur H. Clark
Finalist: Crossing the Plains with Custer Paul Horsted,Ernest Grafe & Jon Nelson Golden Valley Press

 

Best Western Nonfiction Contemporary

Winner: The Secret War in El Paso: Mexican Revolutionary Intrigue, 1906-1920 Charles H. Harris, III & Louis R. Sadler University of New Mexico Press
Finalist: Borderline Americans: Racial Division and the Labor War in the Arizona Borderlands Katherine Benton-Cohen Harvard University Press
Finalist: The Big Burn: Teddy Roosevelt and the Fire that Saved America Timothy Egan Houghton Mifflin Harcourt

 

Best Western Short Fiction Story

Winner: “At the End of the Orchard” John D. Nesbitt Hardboiled Magazine
Finalist: Half a Pig Matthew P. Mayo Express Westerns
Finalist: “As Is” J. J. Clark High Desert Journal

 

Best Western Short Nonfiction

Winner: “Teddy’s Ride to Recovery” Roger Di Silvestro Wild West Magazine/Weider
Finalist: “Rejoicing in the Beauties of Nature: The Image of the Western Landscape During the Fur Trade” Kerry Oman Great Plains Quarterly
Finalist “These Men Play Real Polo: An Elite Sport in the Cowboy State, 1890-1930″ Michael A. Amundson Montana: The Magazine of Western History

 

Best Western Juvenile Fiction

Winner: Hard Winter Johnny D. Boggs Gale/Five Star
Finalist: The Devil’s Paintbox Victoria McKernan Alfred A. Knopf
Finalist: Journey to Goliad Melodie Cuate Texas Tech Press

 

Best Western Juvenile Nonfiction

Winner: With One Sky Above Us Nancy Plain Mondo Publishing
Finalist: Arizona: Nations and Arts Annica Benning Walnut Canyon Press
Finalist: Before Columbus Charles C. Mann Atheneum/Simon & Schuster

 

Storyteller Award

Winner: Finding Susie Sandra Day O’Connor & Tom Pohrt Random House Children’s Books
Finalist: Kick the Cowboy Joe Gribnau & Adrian Tans Pelican
Finalist: Bad News for Outlaws Vaunda Nelson & R. Gregory Christie Lerner Publishing

 

Best Western Drama

Winner: No Winner
Finalist: No Winner

 

Best Western Documentary

Winner: In Pursuit of a Dream Candy Moulton Boston Productions, Inc.
Finalist: We Shall Remain: Tecumseh’s Vision Ric Burns WGBH
Finalist: Born to Ride Lyman Hafen Southern Utah University

 

Best Western Poem

Winner: “Bob Dylan Bronc Song” Paul Zarzyski Two Medicine
Finalist: “Where the Yellow Brick Road Turns West” David Memmott Wordcraft of Oregon
Finalist: “Glass Mountains” Larry D. Thomas Southwestern American Literature

 

Best Western Audiobook

Winner: River Thunder Gary McCarthy Books in Motion
Finalist: Mundy’s Law Monty McCord Books in Motion
Finalist: Where a Good Wind Blows Phil Mills, Jr. Books in Motion

 

Best Western Song

Winner: “Hang-n-Rattle” Wylie Gustafson & Paul Zarzyski Two Medicine Music/Bucking Horse Moon Music
Finalist: “Steamboat” Steve Moulton Butch Hause/The Ranger Station
Finalist: “Pete French” Daron Little Self-produced

 

2009

Best Western Short Novel

 

Winner: Another Man’s Moccasins Craig Johnson Viking / Penguin
Finalist: Dreams Beneath Your Feet Win Blevins Forge Books / Tom Doherty
Finalist: Killstraight Johnny Boggs Five Star

Best Western Long Novel

Winner: Shavetail Thomas Cobb Scribner
Finalist: Wolves At Our Door J.P.S. Brown University of New Mexico Press
Finalist: The Long Knives are Crying Joseph M. Marshall III Fulcrum Publishing

Best Original Mass Market Paperback

 

Winner: Trouble at the Redstone John D. Nesbitt Dorchester Publishing
Finalist: The Trespassers Andrew J. Fenady Dorchester Publishing
Finalist: I, Quantrill Max McCoy Signet / NAL

Best First Novel

Winner: God’s Thunderbolt: The Vigilantes of Montana Carol A. Buchanan Book Surge, LLC
Finalist: Undiscovered Country Lin Enger Little, Brown & Company
Finalist: The Buffalo Rock Bob Faulkner Stand Up America, USA

 

Best Western Nonfiction Biography

Winner: Frontiersman: Daniel Boone and the Making of America Meredith Mason Brown Louisiana State University Press
Finalist: A Passion for Nature: The Life of John Muir Donald Worster Oxford University Press
Finalist: Horses That Buck: The Story of Champion Bronc Rider Bill Smith Margot Kahn University of Oklahoma Press

 

Best Western Nonfiction Historical

Winner: Hunting The American West: The Pursuit of Big Game for Life, Profit, and Sport, 1800-1900 Richard C. Rattenbury Boone and Crockett Club
Finalist: Frontier Medicine: From the Atlantic to the Pacific, 1492-1941 David Dary Alfred A. Knopf
Finalist: A Terrible Glory: Custer and the Little Bighorn -The Last Great Battle of the American West James Donovan Little, Brown & Company

 

 Best Western Nonfiction Contemporary

Winner: Full-Court Quest: The Girls from Fort Shaw Indian School—Basketball Champions of the World Linda Peavy and Ursula Smith University of Oklahoma Press
Finalist: Stricken Field: The Little Bighorn Since 1876 Jerome A. Greene University of Oklahoma Press
Finalist: What Men Call Treasure: The Search for Gold at Victorio Peak David Schweidel and Robert Boswell Cinco Puntos Press

 

Best Western Short Fiction Story

Winner: “Cornflower Blue” Susan K. Salzer Untamed Ink, Lindenwood University
Finalist: “Mickey Free: The Graphic Novel” Bob Boze Bell and Paul Andrew Hutton True West Magazine
Finalist: “Morning War” Cotton Smith The Way of the West, Dorchester

 

Best Western Short Nonfiction

Winner: “Owen Wister’s Paladin of the Plains: The Virginian as a Cultural Hero” David A. Smith South Dakota History, South Dakota State Historical Society
Finalist: “More Real than the Indians Themselves: The Early Years of the Indian Lore Movement in the United States” Clyde Ellis Montana The Magazine of Western History
Finalist “Bringing Home All the Pretty Horses: The Horse Trade & the Early American West, 1775-1825” Dan Flores Montana The Magazine of Western History

 

Best Western Juvenile Fiction

Winner: I am Apache Tanya Landman Candlewick Press
Finalist: The Gold Rush Kid  Mary Waldorf Clarion Books
Finalist: Her Enemies, Blue and Gray Ellen Gray Massey Goldminds Publishing

 

Best Western Juvenile Nonfiction

Winner: The Trial of Standing Bear Frank Keating, Mike Wimmer (artist) Oklahoma Heritage Association
Finalist: A Boy Named Beckoning: The True Story of Dr. Carlos Montezuma, Native American Hero Gina Capaldi Lerner Publishing
Finalist: The Trouble Begins at 8: A Life of Mark Twain in the Wild, Wild West Sid Fleischman Harper Collins Children’s Books

Storyteller Award

Winner: The Wheat Doll Alison L. Randall and Bill Farnsworth (artist) Peachtree Publishers
Finalist: Daniel Boone’s Great Escape Michael P. Spradlin, Ard Hoyt (artist) Walker & Company
Finalist: Ten-Gallon Bart and the Wild West Show Susan Stevens Crummel, Dorothy Donohue (artist) Marshall Cavendish Children’s Books

Best Western Drama

Winner: No Winner
Finalist: No Winner

 

Best Western Documentary

Winner: Kit Carson Michelle Ferrari American Experience, WGBH
Finalist: Buffalo Bill Rob Rapley American Experience, WGBH
Finalist: A Ballad of the West Bobby Bridger Bridger Productions, White Coyote Music

 

Best Western Poem

Winner: “The Only Good Indian” Linda Hussa The Black Rock Press
Finalist: “Sometimes, in the Lucias” Janice Gilbertson BK Publications
Finalist: “Steers in Summer, Lowing” Larry D. Thomas Rattle

 

Best Western Audiobook

Winner: Vendetta Canyon Stan Lynde Books in Motion
Finalist: Grasshoppers in Summer Paul Schmelzer Writing as Paul Colt Books in Motion
Finalist: Letter of the Law C.K. Crigger Books in Motion

 

Best Western Song

Winner: “Linwood” Jon Chandler Western Dog Publishing BMI
Finalist: “Soy Cayuse Cimarron” Mike Blakely Swing Rider Records
Finalist: “Apache Kid” Royal Wade Kimes Blue Whistler Music

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001

 

2000

  • Western Novel: Masterson by Richard S. Wheeler (Forge Books)
  • Novel of the West: Prophet Annie by Ellen Recknor (Avon Books)
  • Paperback Original: Mine Work by Jim Davidson (Utah State University Press)
  • Nonfiction-Contemporary: The Real Wild West by Michael Wallis (St. Martin’s Press)
  • Nonfiction-Biography: Knight Without Armor: Carlos Eduardo Castaneda, 1896-1958 by Felix D. Almaraz, Jr. (Texas A&M University Press)
  • Juvenile Fiction: Wrango by Brian Burks (Harcourt Brace & Co.)
  • Juvenile Nonfiction: The Wild Colorado by Richard Maurer (Crown Publishers)
  • Short Fiction: “Opening Day” by David Marion Wilkinson (ReadWest Online Magazine)
  • Short Nonfiction: “Golden Dreams” by Elliott West (Montana Historical Society)
  • Drama Script: “Purgatory” Screenplay by Gordon Dawson (Turner Network Television)
  • Documentary Script: “Annie Oakly: Crackshot in Petticoats” Screenplay by Arthur Drooker
  • Storyteller: The Prairie Train by Antoine O’Flatharta, illustrated by Eric Rohmann (Crown Publishers)
  • Medicine Pipe Bearer Award: Mine Work by Jim Davidson (Utah State University Press)

 

1999

 

1998

 

1997

For promotional purposes, the WWA Executive Board in 1997 voted to re-designate the Spur Awards to reflect the year the award is presented rather than the year the work was published.

 

1996

  • Western Novel: Blood of Texas by Preston Lewis writing as Will Camp (HarperCollins)
  • Novel of the West: Sierra by Richard S. Wheeler (Forge Books)
  • Paperback Original: Potter’s Fields by Frank Roderus (Bantam)
  • Nonfiction-Historical: Undaunted Courage by Stephen Ambrose (Simon & Schuster)
  • Nonfiction-Contemporary: New Westers:The West in Contemporary AmericanCulture by Michael L. Johnson (U Press of Kansas)
  • Nonfiction-Biography: John Wesley Hardin:Dark Angel of Texas by Leon C. Metz (Mangan Books)
  • Juvenile Fiction: Far North by Will Hobbs (William Morrow & Co.)
  • Juvenile Nonfiction: The Life and Death Crazy Horse by Russell Freedman (Holiday House)
  • Short Fiction: “The Alchemist” by Loren D. Estleman (Durkin Hayes Publishing, Ltd.)
  • Short Nonfiction: “Letters from the Field: John Sylvanus Loud and the Pine Ridge Campaign of 1880-9 1″ by Fred Erisman and Patricia L. Erisman (South Dakota History)
  • Storyteller: The Worry Stone, story by Marianna Dengler, illustrations by Sibyl Graber Gerig (Northland Publishing)
  • Medicine Pipe Bearer Award: Death of aHealing Woman by Allana Martin (St. Martin’s)

 

1995

 

1994

 

1993

  • Western Novel: Friends by Charles Hackenberry (M. Evans)
  • Novel of the West: Empire of Bones by Jeff Long (William Morrow & Co.)
  • Paperback Original: The Gila River by Gary McCarthy (Bantam)
  • Nonfiction-Historical: The Lance and theShield by Robert M. Utley (Henry Holt & Co.)
  • Nonfiction-Contemporary: Rivers in theDesert by Margaret Leslie Davis (HarperCollins)
  • Juvenile Fiction: Leaving Eldorado by Joann Mazzio (Houghton Mifflin Co.)
  • Juvenile Nonfiction: Cowboys, Indians and Gunfighters by Albert Martin (Atheneum Books for Children)
  • Short Fiction: “Lou” by Jane Candia Coleman (Louis L’Amour Western Magazine)
  • Short Nonfiction: “Nellie Cashman” by Suzann Ledbetter (Texas Western Press)
  • Cover Art: Packing Iron, William Manns, artist, (Zon International Pub. Co.)
  • Motion Picture Script: Sommersby by Nicholas Meyer and Sarah Kernochan, an Aron Milchan Production (Warner Brothers)
  • Television Script: Return to LonesomeDove, teleplay by John Wilder, dePasse Entertainment and R.H.I. Entertainment (CBS)
  • Television Documentary: The Hunt for Pancho Villa by Paul Espinosa, Galan Productions (PBS, The American Experience)
  • Medicine Pipe Bearer Award: People of theWhistling Waters by Mardi Oakley Medawar (Affiliated Writers of America)

 

1992

  • Western Novel: Nickajack by Robert J. Conley (Doubleday)
  • Novel of the West: Slaughter by Elmer Kelton (Doubleday)
  • Paperback Original: The Golden Chance by T. V. Olsen (Fawcett Gold Medal)
  • Nonfiction: Let Me Be Free by David Lavender (HarperCollins)
  • Juvenile Fiction: The Haymeadow by Gary Paulsen (Delacorte)
  • Juvenile Nonfiction: Children of the Dust Bowl by Jerry Stanley (Crown Publishers)
  • Short Fiction: “The Face” by Ed Gorman, The Best Western Stories of Ed Gorman (Swallow Press, Ohio State Univ.)
  • Short Nonfiction: “Bluster’s Last Stand” by Preston Lewis (True West)
  • Cover Art: `Autumn in the West,” photograph by John MacMurry (Persimmon Hill)
  • Movie Script: Unforgiven by David Webb Peoples
  • Television Script: Keep the Change by John Miglis
  • Documentary Script: (tie) Buffalo Bill and His Wild West by Robert Kirk and Last Stand at Little Bighorn by Paul Stekler and James Welch
  • Medicine Pipe Bearer Award: John Stone and the Choctaw Kid by Wayne Davis (M. Evans)

 

1991

  • Western Novel: Journal of the Gun Years by Richard Matheson (M. Evans)
  • Novel of the West: The Medicine Horn by Jory Sherman (Tor Books)
  • Paperback Original: Rage in Chupadera by Norman Zollinger (Bantam Books)
  • Nonfiction: Custer’s Last Campaign by John S. Gray (U of Nebraska Press)
  • Juvenile Fiction: Rescue Josh McGuire by Ben Mikaelsen (Walt Disney Co., Inc.)
  • Short Fiction: “Cimarrron, The Killer” by Benjamin Capps (Tales of the Southwest, Doubleday)
  • Short Nonfiction: “Marching with the Army of the West” by James A. Crutchfield (Blackpowder Annual)
  • Cover Art: Cowboy Spurs and Their Makers by Jane Pattie (Texas A&M U Press)
  • Medicine Pipe Bearer Award: The SixthRider by Max McCoy (Doubleday)

1990

  • Western Novel: Sanctuary by Gary Svee
  • Novel of the West: Home Mountain by Jeanne Williams (St. Martin’s)
  • Paperback Original: The Changing Wind by Don Coldsmith (Bantam)
  • Nonfiction: Helen Hunt Jackson by Valerie S. Mathes
  • Juvenile Fiction: Honey Girl by Madge Harrah
  • Juvenile Nonfiction: Woodsong by Gary Paulsen
  • Short Fiction: “Just As I Am” by Joyce Gibson Roach
  • Short Nonfiction: “The Ginger Jar” by Shelly Ritthaler
  • Cover Art: Dreams in Dry Places by Roger Bruhn
  • Motion Picture: Dances With Wolves screenplay by Michael Blake
  • Television: “Dust in the Wind” (“Guns of Paradise” series)
  • Medicine Pipe Bearer Award: Caesar of Santa Fe by Tim MacCurdy (Amador Publishers)

 

1989

  • Western Novel: Fool’s Coach by Richard Wheeler (M. Evans)
  •  Novel of the West: Panther in the Sky by James Alexander Thom (Ballantine)
  • Paperback Original: Among the Eagles by C. Clifton Wisler (Fawcett)
  • Nonfiction: The Great Plains by Ian Frazier (Farrar Straus Giroux)
  • Juvenile: My Daniel by Pam Conrad (Harper & Row)
  • Short Fiction: “The Indian Summer of Nancy Redwing” by Harry W Paige (Doubleday)
  • Short Nonfiction: “Helen Hunt Jackson and the Ponca Controversy” by Valerie S. Mathes.
  • Cover Art: “Berchick” by Tennessee Dixon (Volcano Press)
  • Television: “A Letter to Polly” by Paul Savage (Davy Crockett series)
  • Medicine Pipe Bearer Award: South Texas by Ann Gabriel (Ballantine)

 

1988

 

1987

  • Western Novel: Skinwalkers by Tony Hillerman (Harper & Row)
  • Historical Novel: Wanderer Springs by Robert Flynn (TCU Press)
  • Nonfiction: Jessie Benton Fremont by Pamela Herr (Franklin Watts)
  • Juvenile: The Orphan Train by Joan Lowery Nixon (Bantam)
  • Short Fiction: “The Orange County Cowboys” by Max Evans (South Dakota Review)
  • Short Nonfiction: `A High-Toned Woman” by Joyce Gibson Roach (Texas Folklore Society)
  • Cover Art: C.M. Russell’s West by Sam Abell (Thomasson-Grant)
  • Screenplay: Independence by Gordon Dawson
  • Medicine Pipe Bearer Award: Jenny’s Mountain by Elaine Long (St. Martin’s)

1986

  • Western Novel: The Blind Corral by Ralph Robert Beer (Viking)
  • Historical Novel: Roman by Douglas C. Jones (Doubleday)
  • Nonfiction: Paper Medicine Man: John Cregory Bourke and His American West by Joseph C. Porter (U of Oklahoma Press)
  • Juvenile: Make Way for Sam Houston by Jean Fritz (G.E. Putnam’s)
  • Short Fiction: “The Bandit” by Loren D. Estleman (Doubleday)
  • Short Nonfiction: “Let `Er Buck!” by Robin Cody (The Oregonian)
  • Cover Art: “Canyon Country” by DeWitt Jones (Graphics Art Center)
  • Medicine Pipe Bearer Award: Come Spring by Charlotte Hinger (Simon & Schuster)

 

1985

  • Western Novel: Lonesome Dove by Larry McMurtry (Simon & Schuster)
  • Historical Novel: The Snowblind Moon by John Byrne Cook (Simon & Schuster)
  • Nonfiction: Phil Sheridan and His Army by Paul Andrew Hutton (U of Nebraska)
  • Juvenile: Prairie Songs by Pam Conrad (Harper)
  • Short Fiction: “The Way It Was Told to Me” by Bill Brett (WS Enterprises)
  • Short Nonfiction: “The National Game Out West” by Nellie Snyder Yost (Frontier Times)
  • Cover Art: Iva Dunnit and the Big Wind by Steven Kellogg (Dial Books)
  • Screenplay: Pale Rider by Michael Butler, Dennis Shyrack
  • Medicine Pipe: The Snowblind Moon by John Byrne Cook (Simon & Schuster)

 

1984

  • Historical Novel: Gone the Dreams and Dancing by Douglas C. Jones (Holt, Rinehart & Winston)
  • Nonfiction: Hashknife Cowboy: Recollections of Mack Hughes by Stella Hughes (U of Arizona Press)
  • Juvenile: Trapped in Slickrock Canyon by Gloria Skurzynski (Lothrop Lee & Shepard/William Morrow)
  • Short Subject (Fiction): “Sale of One Small Ranch” by Paul St. Pierre (Beaufort Books)
  • Short Subject (Nonfiction): “Arbuckle’s: The Coffee That Won the West” by Francis L. Fugate (The American West)
  • Cover Art: “Winter Songsinger” by Chuck DeHaan (Frontier Times)
  • Special Spur Award (for editorship of The Roundup, 1980-85): Dale L. Walker
  • Medicine Pipe Bearer Award: Winterkill by Craig Leslie (Houghton Mifflin)

 

1983

  • Novel: Leaving Kansas by Frank Roderus (Doubleday)
  • Historical Novel: Sam Bass by Bryan Woolley (Corona)
  • Nonfiction: Quarterdeck and Saddlehorn by Carl Briggs and Clyde Trudell (Arthur H. Clarke)
  • Juvenile: Thunder on the Tennessee by Gary Clifton Wisler (Lodestar)
  • Short Subject (Fiction): “The Ten Sleep Mail” by William F. Bragg, Jr. (Pruett Publishing Co.)

 

1982

  • Novel: Match Race by Fred Grove (Doubleday)
  • Historical Novel: Ride the Wind by Lucia St. Clair Robson (Ballantine)
  • Nonfiction: Albuquerque: A Narrative History by Marc Simmons (U of New Mexico Press)
  • Juvenile: Before the Lark by Irene Bennett Brown (Atheneum)
  • Short Subject (Fiction): “Horseman” by Oakley Hall (Antioch Review)
  • Short Subject (Nonfiction): “The Anasazi” by Thomas Y. Canby (National Geo- graphic Magazine)
  • Cover Art: Helga Teiwes, “Apache Indian Baskets” (U of Arizona Press)
  • TV Script: “Knights of the White Camelia” by Don Balluck (“Father Murphy” series)
  • Medicine Pipe Bearer Award: Carry the Wind by Terry C . Johnston (Caroline House)

 

1981

  • Novel: (tie) Eye of the Hawk by Elmer Kelton (Doubleday), and Horizon by Lee Head (Putnam’s)
  • Historical Novel: Aces and Eights by Loren D. Estleman (Doubleday)
  • Nonfiction: Cowboy Culture by David Dary (Knopf)
  • Juvenile: The Last Run by Mark Jonathan Harris (Lothrop, Lee Shepard)
  • Cover Art: `A Touch of Winter” by Wayne Baize (Quarter Horse Journal)
  • TV Script: “Establish Thou the Work of Our Hands” by Paul Cooper (“Father Murphy” series)
  • Short Subject (Fiction): “Kathleen Flaherty’s Long Winter” by Carla Kelly (Far West Magazine)
  • Short Subject (Nonfiction): “Buffalo Bill and the Enduring West” by Alice J. Hall (National Geographic Magazine)
  • Medicine Pipe Bearer Award (Best First Novel): Ride Down the Wind by Wayne Barton (Doubleday)

 

1980

  • Novel: The Valiant Women by Jeanne Williams (Pocket Books)
  • Nonfiction: The Peace Chief of the Cheyennes by Stan Hoig (U of Oklahoma)
  • Juvenile: Getting There: Frontier Travel Without Power by Suzanne Hilton (Westminster Press)
  • Short Subject: “One Man’s Code” by Wayne Barton (Far West)
  • TV Script: “May We Make Them Proud” by Michael Landon (“Little House on the Prairie” series)

 

1979

  • Novel: The Holdouts by William Decker (Little Brown)
  • Nonfiction: The Apache: Eagles of the Southwest by Don Worcester (U of Oklahoma)
  • Short Subject: “Jason Glendauer’s Watch” by James Bellah (Far West)
  • TV Script: “The Innocent” by Ray Goldrup (“How the West Was Won” series)
  • Special Award: Bill Bragg
  • Short Subject (Nonfiction): “Super Bull” by Max Evans (The Seven Horseman Magazine)
  • Cover Art: Dee Lambert-Shafer, “Cougar Woman” (Sunstone Press)
  • Movie Script: “The Grey Fox” by John Hunter
  • Medicine Pipe Bearer Award: Thirsty by Andrew Dequasie (Walker & Co.)

 

1978

  • Novel: Riders to Cibola by Norman Zollinger (Museum of New Mexico Press)
  • Nonfiction: Pueblo, Hardscrabble, Greenhorn by Janet Lecompte (U of Oklahoma)
  • Juvenile: The No-Return Trail by Sonia Levitin (Harcourt Brace Jovanovich)
  • Short Subject: `A Season for Heroes” by Carla Kelly (Far West)
  • TV Script: “How the West Was Won” by Calvin Clements, John Mantley and Earl W. Wallace
  • Movie Script: “Comes a Horseman” by Dennis Lynton Clark

 

1977

  • Novel: The Great Horse Race by Fred Grove (Doubleday)
  • Historical Novel: Swimming Man Burning by Terrence Kilpatrick (Doubleday)
  • Nonfiction: The Cowgirls by Joyce Gibson Roach (Cordovan)
  • Juvenile: A Shepherd Watches, A Shepherd Sings by Louis Irigaray and Theodore Taylor (Doubleday)
  • Short Subject: “Where the Cowboys Hunkered Down” by John L. Sinclair (New Mexico Magazine)
  • TV Script: “Cully Madigan” by William Kelley (“How the West Was Won” series)
  • Special Award: August Lenniger

 

1976

  • Novel: (tie) The Spirit Horses by Lou Cameron (Ballantine) and The Court Martial of George Armstrong Custer by Douglas C. Jones (Scribner’s)
  • Historical Novel: The Kincaids by Matt Braun (Putnam’s)
  • Nonfiction: The Vanishing Whiteman by Stan Steiner (Harper & Row)
  • Juvenile:  All Aboard by Philip Ault (Dodd Mead)
  • Short Subject: “Jonathan Gilliam & The White Man’s Burden” by C. L. Sonnichsen (Persimmon Hill)
  • TV Script: (tie) “The Macahans” by James T. Byrnes (MGM Television) and “Hatchets Drive” by Katharyn M. Powers and Michael Michaelian (Columbia Pictures Television)

 

1975

  • Novel: The Shootist by Glendon Swarthout (Doubleday)
  • Nonfiction: Lamy of Santa Fe by Paul Horgan (Farrar Straus & Giroux)
  • Juvenile Fiction: Dust of the Earth by Vera and Bill Cleaver (Lippincott)
  • Juvenile Nonfiction: Ride `Em Cowgirl by Lynn Haney (Putnam’s)
  • Short Subject: “Apaches in the History of the Southwest” by Donald Worcester (New Mexico Historical Review)
  • TV Script: “The Busters” by James T. Byrnes (“Gunsmoke” series)

 

1974

  • Novel: A Hanging In Sweetwater by Stephen Overholser (Doubleday)
  • Nonfiction: Colonel Green and the Copper Skyrocket by C. L. Sonnichsen (U of Arizona)
  • Juvenile: Susy’s Scoundrel by Harold Keith (Crowell)
  • Short Subject: (tie) “The Other Nevadan” by Robert Laxalt (National Geographic Magazine) and “Buried Money” by Eve Ball (True West Magazine)
  • TV Script: “Thirty a Month and Found” by James T. Byrnes (“Gunsmoke” series)

1973

  • Novel: The Time It Never Rained by Elmer Kelton (Doubleday)
  • Nonfiction: Burnt Out Fires by Richard Dillon (Prentice-Hall)
  • Juvenile Fiction: Freedom Trail by Jeanne Williams (Putnam’s)
  • Juvenile Nonfiction: Red Power on the Rio Grande by Franklin Folsom (Follett)
  • Short Subject: “The Comancheros” by John Harrell (New Mexico Magazine)
  • TV Script: “The Deadly Innocent” by Calvin Clements (“Gunsmoke” series)

 

1972

  • Novel: A Killing in Kiowa by Lewis B. Patten (New American Library)
  • Historical Novel: Chiricahua by Will Henry (Lippincott)
  • Nonfiction: The Time of the Buffalo by Tom McHugh (Knopf)
  • Juvenile Fiction: Only Earth & Sky Last Forever by Nathaniel Benchley (Harper & Row)
  • Juvenile Nonfiction: The Tiguas by Stan Steiner (Crowell-Collier)
  • Short Subject: “Call of the Cow Country” by Harry F. Webb (Westerner Magazine)
  • TV Script: “Bohannon” by William Kelley (“Gunsmoke” series)

 

1971

  • Novel: The Day the Cowboys Quit by Elmer Kelton (Doubleday)
  • Nonfiction: Western Life and Adventures by Elliott Barker (Calvin Horn)
  • Juvenile Fiction: The Black Mustanger by Richard Wormser (Morrow)
  • Juvenile Nonfiction: Lords of the Earth by Jules Loh (Crowell-Collier)
  • Short Subject: “Shootout in Burke Canyon” by Earl Clark (American Heritage)
  • TV Script: “Lynotte” by Ron Bishop (“Gun Smoke” series)
  • Movie Script: Doc by Pete Hamill

 

1970

  • Novel: The Last Days of Wolf Garnett by Clifton Adams (Doubleday)
  • Nonfiction: The Buffalo by Francis Haines (Crowell)
  • Juvenile Fiction: Cayuse Courage by Evelyn Lampman (Harcourt Brace Jovanovich)
  • Juvenile Nonfiction: (tie) Retreat to the Bear Paw by Marion T. Place (Four Winds Press) and Search for the Seven Cities by John Upton Terrell (Harcourt Brace Jovanovich)
  • Short Subject: “In the Silence” by Peggy Simson Curry (Boys Life)
  • TV Script: “Chato” by Paul Edwards (“Gunsmoke” series)

 

1969

  • Novel: Tragg’s Choice by Clifton Adams (Doubleday)
  • Historical Novel: The White Many Road by Benjamin Capps (Harper & Row)
  • Nonfiction: Boss Cowman by Nellie Snyder Yost (U of Nebraska Press)
  • Juvenile Fiction: The Meeker Massacre by Wayne Overholser and Lewis Patten (Cowles)
  • Juvenile Nonfiction: Con quistadores and Pueblos by Olga Hall-Quest (Dutton)
  • First Western Novel: Big With Vengeance by Cecil Snyder (Ballantine)
  • Short Subject: “Westward to Blood and Glory” by Cliff Farrell (Doubleday)
  • TV Script: “Zee”by Andy Lewis (“Lancer” series)

 

1968

  • Novel: Down the Long Hills by Louis L’Amour (Bantam)
  • Historical Novel: The Red Sabbath by Lewis Patten (Doubleday)
  • Nonfiction: Gold Rushes and Mining Camps of the Early American West by Vardis Fisher and Opal Laurel Holmes (Caxton)
  • Juvenile Fiction: Middl’un by Elizabeth Burleson (Follett)
  • Juvenile Nonfiction: Rifles and Warbonnets by Marion T. Place (Ives Washburn)
  • Short Material: “When the Caballos Came” by Fred Grove (Boys Life)

 

1967

  • Novel: The Valdez Horses by Lee Hoffman (Doubleday)
  • Historical Novel: The Wolf is My Brother by Chad Oliver (New American Library)
  • Nonfiction: America’s Western Frontiers by John Hawgood (Knopf)
  • Juvenile Fiction: (tie) Half Breed by Evelyn Lampman (Doubleday) and The Dunderhead War by Betty Baker (Harper & Row)
  • Juvenile Nonfiction: To the Pacific With Lewis and Clark by Ralph Andrist (American Heritage Junior Books)
  • Short Material: “The Guns of William Longley” by Donald Hamilton (Gold Medal Books WWA Anthology)

 

1966

  • Novel: My Brother John by Herbert R. Purdum (Doubleday)
  • Historical Novel: Hellfire Jackson by Garland Roark and Charles Thomas (Doubleday)
  • Nonfiction: America’s Frontier Heritage by Ray Billington (Holt Rinehart & Winston)
  • Juvenile Fiction: The Burning Class by Annabel and Edgar Johnson (Harper & Row)
  • Juvenile Nonfiction: Valley of the Smallest by Aileen Fisher (Crowell)
  • Short Material: “Empty Saddles at Christmas” by S. Omar Barker (Western Horseman)

 

1965

  • Novel: Sam Chance by Benjamin Capps (Duell Sloan & Pearce)
  • Historical Novel: (tie) Gold in California by Todhunter Ballard (Doubleday) and Mountain Man by Vardis Fisher (Morrow)
  • Nonfiction: The Nez Perce Indians and the Opening of the Northwest by Alvin M.Josephy (Yale University Press)
  • Juvenile: The Stubborn One by Rutherford Montgomery (Duell Sloan & Pearce)
  • Short Material: “Tallest Indian in Toltepec” by Will Henry (Berkley)

 

1964

  • Novel: The Trail to Ogallala by Benjamin Capps (Duell Sloan & Pearce)
  • Historical Novel: Indian Fighter by F. F. Halloran (Ballantine)
  • Nonfiction: Field Notes of Capt. William Clark by E. S. Osgood (Yale University Press)
  • Juvenile: Ride a Northbound Horse by Richard Wormser (Morrow)
  • Short Story: “Log Studio of C. M. Russell” by Lola Shelton (American Scene Magazine)

 

1963

  • Novel: Follow the Free Wind by Leigh Brackett (Doubleday)
  • Historical Novel: Gates of the Mountains by Will Henry (Random House)
  • Nonfiction: The Bonanza West by William S. Greever (U of Oklahoma Press)
  • Juvenile: (tie) The Story Catcher by Mari Sandoz (West Minster Press) and By the Great Spoon by Sid (A. E.) Fleischman (Little, Brown)
  • Short Story: “Comanche Woman” by Fred Grove (Avon WWA Anthology)

 

1962

  • Novel: Comanche Captives by Fred Grove (Ballantine)
  • Historical Novel: Moon Trap by Don Berry (Viking)
  • Nonfiction: Great Surveys of the American West by R.A. Bartlett (U of Oklahoma Press)
  • Juvenile: The Western Horse by Natlee Kenoyer (Meredith Press)
  • Short Story: “Isley’s Stranger” by Will Henry (Doubleday WWA Anthology)

 

1961

  • Novel: The Honyocker by Giles Lutz (Doubleday)
  •  Historical Novel: The Winter War by William Wister I-lames (Little, Brown)
  • Nonfiction: Lives and Legends of Buffalo Bill by Don Russell (U of Oklahoma Press)
  • Short Story: `A Town Named Hate” by John Prebble (Saturday Evening Post)

 

1960

  • Novel: The Nameless Breed by Will C. Brown (Macmillan)
  • Historical Novel: From Where the Sun Now Stands by Will Henry (Random House)
  • Nonfiction: South Pass 1868, ed. by Lola M. Homsher (U of Nebraska Press)
  • Juvenile: The Horse Talker by Jeanne Williams (Prentice-Hall)
  • Short Story: “The Shaming of Broken Horn” by Bill Gulick (Saturday Evening Post)

 

1959

  • Novel: Long Run by Nelson Nye (Macmillan)
  • Historical Novel: The Buffalo Soldiers by John Prebble (Harcourt Brace)
  • Nonfiction: Day of San Jacinto by Frank Tolbert (McGraw-Hill)
  • Juvenile Fiction: Their Shining Hour by Ramona Maher Weeks (John Day)
  • Juvenile Nonfiction: Hold Back the Hunter by Dale White (Viking)
  • Short Story: “Grandfather Out of the Past” by Noel Loomis (Frontiers West)

 

1958

  • Novel: Short Cut to Red River by Noel Loomis (Macmillan)
  • Historical Novel: The Fancher Train by Amelia Bean (Doubleday)
  • Nonfiction: Cripple Creek Days by Mabel Barbee Lee (Doubleday)
  • Juvenile: Steamboat Up the Missouri by Dale White (Viking)
  • Short Story: “Thief in Camp” by Bill Gulick (Saturday Evening Post)

 

1957

  • Novel: Buffalo Wagons by Elmer Kelton (Ballantine)
  • Historical Novel: Silver Mountain by Dan Cushman (Appleton-Century-Crofrs)
  • Nonfiction: This is the West, ed. by Robert West Howard (New American Library)
  • Juvenile: Wolf Brother by Jim Kjelgaard (Holiday House)
  • Short Story: “The Brushoff’ by Peggy Simson Curry (Saturday Evening Post)

 

1956

  • Novel:High Gun by Leslie Ernenwein (Gold Medal Books)
  • Historical Novel: Generations of Men by John Clinton Hunt (Little, Brown)
  • Nonfiction: Men to Match My Mountains by Irving Stone (Doubleday)
  • Juvenile: Trapping the Silver Beaver by Charles Niehuis (Dodd Mead)
  • Short Story: “Lost Sister” by Dorothy M. Johnson (Collier’s)

 

1955

  • Novel: Somewhere They Die by L.P. Holmes (Little, Brown)
  • Nonfiction: Shoot-Up Country by Paul F . Sharp (U of Minnesota Press)
  • Short Story: “Bad Company” by S. Omar Barker (Saturday Evening Post)

 

1954

  • Novel: The Violent Land by Wayne D. Overholser (Macmillan)
  • Historical Novel: Journey by the River by John Prescott (Random House)
  • Juvenile: Young Hero of the Range by Stephen Payne (Lantern Press)
  • Nonfiction: Bent’s Fort by David Lavender (Doubleday)
  • Short Story: “Blood on the Sun” by Thomas Thompson (American Magazine)
  • Reviewer: Nelson Nye (Hoofs & Horns)

 

1953

  • Novel: Lawman by Lee Leighton (Ballantine Books)
  • Historical novel: The Wheel and the Hearth by Lucia Moore (Ballantine Books)
  • Juvenile: Sagebrush Sorrel by Frank C. Robertson (Thomas Nelson)
  • Short Story: “Gun Job” by Thomas Thompson (Collier’s)
  • Reviewer: Hoffman Birney (New York Times)